21 czerwca 2024

UKS SP5 SWAREK SWARZĘDZ

KLUB HOKEJA NA TRAWIE

Historia klubu

ZAŁOŻENIE KLUBU

Jako formalny początek hokeja na trawie w Swarzędzu przyjąć należy dzień 01.02.2003, kiedy to w ramach Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Swarek” założono sekcję hokeja. A stało się to za sprawą Jerzego Czajki, olimpijczyka z Monachium, który postanowił zarazić swoją pasją młodych ludzi. Zaczął nieco wcześniej, bo już w listopadzie 2002 roku przeprowadził nabór chłopców z rocznika 1990/1991 do swojej drużyny i rozpoczął z nimi treningi.

Pierwszym Prezesem sekcji hokeja został Jacek Lula. Z drużyną pracowali trenerzy: Jerzy Czajka oraz stawiający pierwsze trenerskie kroki: Maciej Jankowiak.

Z relacji prasowych wiemy, że w okolicach kwietnia 2003 drużyna Swarka zadebiutowała w turnieju w Gnieźnie podczas światowego dnia hokeja na trawie. Zajęła w nim 6. miejsce. Na początku lipca 2003 w Kłodzku odbył się pierwszy obóz sportowy dla swarzędzkich hokeistów.

W roku 2004 Prezesem sekcji hokeja na trawie OTKKF SHT Swarek został Robert Wieczorek.

Zespół Swarka rozwijał się dynamicznie, zdobywał kolejne doświadczenia i mozolnie budował swoją pozycję. „Eksplozja” nastąpiła w sezonie 2005/2006.

HALOWE MISTRZOSTWO POLSKI – sezon 2005/2006

W dniach 11-12.03.2006 roku w Hali Miejskiego Ośrodka Sportu w Chełmży odbyły się finały Halowych Mistrzostw Polski w kategorii wiekowej juniora młodszego. Podczas turnieju  finałowego SHT „Swarek” Swarzędz wygrał wszystkie mecze: z MKS Siemianowiczanką, z KS Pocztowcem Poznań, z UKS Bałaganami Łubianka, z UKS Mustangami Michałkowice Śl. oraz najtrudniejszym rywalem LKS Gąsawa. Tym samym Swarek zdobył tytuł Halowego Mistrza Polski.

Skład zespołu Swarka: Adamski Mateusz, Bukowski Łukasz, Chraplak Jędrzej, Czajka Marcin, Kaźmierczak Wojciech, Król Dariusz, Lula Mikołaj, Miecznik Krzysztof, Przybysz Bartosz, Radomski Bartosz, Wieczorek Krzysztof, Wittke Mateusz, Wittke Mikołaj.

Drużynę prowadził: Jerzy Czajka

Tabela:

M-ce Drużyna Punkty Bramki
1 SHT „Swarek” Swarzędz 15 33-20
2 LKS Gąsawa 12 27-20
3 UKS Mustangi Michałkowice Śl. 7 23-20
4 UKS Bałagany Łubianka 7 21-22
5 KS Pocztowiec Poznań 3 15-25
6 MKS Siemianowice Śl. 0 14-26

OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA MŁODZIEŻY 2005/2006

W czerwcu 2006 zakończyły się Mistrzostwa Wielkopolski w kategorii junior młodszy, w których drużyna SHT „Swarek” Swarzędz wywalczyła tytuł wicemistrzowski. Drużyna w 10 meczach wywalczyła 22 punkty, z bilansem bramek 57:13. Wynik ten zapewnił Swarzędzanom awans do turnieju finałowego Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, które miały odbyć się w Łodzi w dniach 25-30.07.2006.

Skład zespołu: Wittke Mateusz, Kaźmierczak Wojciech, Miecznik Krzysztof, Adamski Mateusz, Król Dariusz, Lula Mikołaj, Wittke Mikołaj, Bukowski Łukasz, Chraplak Jędrzej, Przybysz Bartosz, Czajka Marcin, Radomski Bartosz, Wieczorek Krzysztof, Kaczmarek Adrian.

Siedmiu zawodników „Swarka” powołanych zostało do kadry makroregionu, a dwóch z nich do Reprezentacji Polski, przygotowującej się do Mistrzostw Europy juniorów młodszych, które odbyć się miały w dniach 15-19.07.2006 w Dublinie (Irlandia).

W roku 2010 działacze sekcji hokeja na trawie podjęli decyzję o wystąpieniu z TKKF i założeniu uczniowskiego klubu sportowego o nazwie UKS SP5 Swarek Swarzędz. Powołany został nowy Zarząd w składzie: Prezes Robert Wieczorek, Wiceprezes Danuta Czosnowska, Skarbnik Mariusz Michalski oraz Sekretarz Przemysław Śmichurski.

Rok 2011

Rok 2011 to bardzo stabilna praca. Bardzo prężnie funkcjonuje prowadzona przez Macieja Jankowiaka drużyna młodzików, która bierze udział w:

  • Mistrzostwach Wielkopolski Młodzików na boiskach otwartych – V miejsce
  • Halowych Mistrzostwach Wielkopolski Młodzików – IV miejsce

Ponadto drużyna zagrała w turniejach towarzyskich, m.in:

  • W turnieju towarzyszącym Halowym Mistrzostwom Świata Poznań 2011
  • w Międzynarodowym Turnieju Minihokeja Gwiazdka 2011

W czasie wakacji zorganizowany został obóz sportowy w Kłodzku.

Drużynę młodzików prowadził Maciej Jankowiak. Bardzo mocno wspierali go wolontariusze:  Rafał Wittke i Krzysztof Bukowski

W roku 2011 po raz pierwszy utworzona została w Swarzędzu szkółka hokeja na trawie dzieci w wieku przedszkolnym. W działalność tej grupy bardzo mocno zaangażowali się Przemysław Śmichurski oraz Krzysztof Witczak. Trenerem tej drużyny został Piotr Napiórkowski.

Rok 2012

W roku 2012 klub przeżył największy kryzys w historii swojej działalności. Bardzo trudna sytuacja finansowa spowodowała znaczne ograniczenie jego działalności.

Funkcjonowały dwie drużyny: młodzików prowadzona przez Macieja Jankowiaka, oraz dzieci do lat 6, której trenerem był Piotr Napiórkowski.

Drużyna młodzików po zakończeniu sezonu Mistrzostw Wielkopolski Młodzików i zajęciu V miejsca, zakończyła swoją działalność w czerwcu. Zawodnicy chcący dalej kontynuować karierę przeszli do innych klubów, pozostali zakończyli „karierę”.

Drużyna dzieci funkcjonowała dalej. Dzięki zaangażowaniu rodziców przetrwała kryzys i stworzyła „podwaliny” pod budowę klubu „od nowa”.

Rok 2013

Na początku roku 2013 Zarząd Klubu kierowany przez Prezesa Roberta Wieczorka złożył rezygnację.

Od stycznia do czerwca funkcjonowała tylko jedna grupa – dzieci do lat 7. W dniu 15 czerwca 2013 roku drużyna ta wzięła udział w pierwszym swoim turnieju zorganizowanym z okazji 90-lecia sekcji hokeja na trawie Warty Poznań.

Wybory odbyły się 17.10.2013, wybrano nowy Zarząd w składzie: Prezes Robert Rymer, Wiceprezes Danuta Czosnowska, Skarbnik Przemysław Śmichurski oraz Sekretarz Krzysztof Witczak.

Od września działacze Klubu rozpoczęli bardzo intensywną promocję hokeja na trawie w Swarzędzu. Udało się rozpocząć pracę z chłopakami (rocznik 2003/2004), kontynuowano prace z grupą dzieci (2005/2006) oraz uruchomiono treningi dla zespołu Skrzatów (2008). Najstarszą grupę prowadził Maciej Jankowiak, grupy młodsze Maciej Jankowiak

 od 2014 roku  do dnia dzisiejszego

Wszystkie informacje od roku 2014 znajdują się w zakładce aktualności.

Tam są nasze sukcesy, porażki i cała historia która tworzymy razem z Wami...